Späť na blog

Kúrenie klimatizáciou v prechodnom období. Aké sú výhody a nevýhody?

Kúrenie klimatizáciou v prechodnom období. Aké sú výhody a nevýhody?

Pridané: 23.09.2024

Kúrenie klimatizáciou je dnes bežný spôsob, ako dosiahnuť požadovanú teplotu v interiéri. Kým staršie klimatizácie so špirálou túto možnosť nemali, dnes platí, že klimatizácia pracuje na princípe tepelného čerpadla vzduch – vzduch. To znamená, že využíva zákony termodynamiky k tomu, aby vám zabezpečila príjemné teplo ak ešte nekúrite kotlom či iným hlavným zdrojom vykurovania. Zaujíma vás viac o tom, ako to funguje a ako je na tom kúrenie klimatizáciou z pohľadu spotreby energie?

OBSAH ČLÁNKU

  1. Klimatizácia ako alternatíva vykurovania v prechodnom období
  2. Ako funguje kúrenie klimatizáciou?
  3. Kúrenie klimatizáciou výhody a nevýhody
  4. Kúrenie klimatizáciou a spotreba energie

 

Klimatizácia ako alternatíva vykurovania v prechodnom období

 

Čas medzi letom a zimou je pre mnohých výzvou z hľadiska vykurovania. Prečo? Dôvod je jasný – zapínať pri každom výkyve teplôt kotol alebo pec rozhodne nie je praktické ani veľmi ekonomické riešenie. Určite to poznáte aj vy, bez ohľadu na to, či bývate v rodinnom dome alebo bytovke. Hlavné vykurovacie systémy, ako sú radiátory alebo podlahové kúrenie, ešte nie sú zapnuté, no ako sme sa mali možnosť presvedčiť aj v nedávnom období, teplotné výkyvy dosahujú rekordné úrovne. A veru, nie vždy príjemné. Kto by po septembrových tridsiatkach čakal, že denná teplota v tom istom týždni dosiahne sotva 12 stupňov?

A práve v tomto období je ideálnou voľbou vykurovanie klimatizáciou. Ako sme už v úvode načrtli, mnohé moderné klimatizačné jednotky sú už automaticky vybavené nielen chladiacimi, ale aj vykurovacími funkciami, ktoré umožňujú rýchle a efektívne vykúrenie priestoru. Inak povedané, kým ešte nedávno vaša klíma zabezpečila ochladenie interiéru, teraz je plne pripravená prevziať opačné garde – zakúriť vám v skorej jeseni alebo neskorej jari, keď za normálnych okolností ešte váš kotol nie je v prevádzke.

MALLAY TIP: Častým problémom je práve v tomto období teplota v panelákoch a bytových domoch. K tomu, aby vykurovanie správca či družstvo spustili, musí teplota v stanovenom časovom intervale dosahovať určitú maximálnu teplotu (napríklad po tri dni nemôže vystúpiť na viac ako 15 stupňov počas dňa). Aj v tomto prípade je klimatizácia ideálnou voľbou. Ak ju ešte vo svojom byte nemáte, no zvažujete jej kúpu, prečítajte si náš článok v blogu, v ktorom sa okrem iného dozviete, ktorá klimatizácia do bytu je najlacnejšia.

 

Ako funguje kúrenie klimatizáciou?

 

Klimatizácia je prvou voľbou, ak potrebujete v lete zabezpečiť príjemnú teplotu v dome, byte alebo kancelárii či akomkoľvek inom interiéri. Nie vždy je však prvou voľbou v prípade vykurovania. Častým dôvodom je, že mnohí doteraz nevedia, že takúto funkciu vôbec klimatizácia má. Alebo si nevedia predstaviť, ako to funguje. Nech sa páči, krátke vysvetlenie, ktoré možno aj vo vašom prípade odbúra predsudky o tom, či je kúrenie klimatizáciou dobrý nápad.

Ako kúri klimatizácia krok za krokom

 

Klimatizácia je vlastne tepelné čerpadlo. Celý proces fungovania je založený na fyzikálnych vlastnostiach chladiva, ktoré obieha v uzavretom systéme klimatizácie. Práve toto chladivo dokáže absorbovať teplo z vonkajšieho vzduchu. Dokonca aj keď sú teploty nízke, a následne toto teplo na základe termodynamických zákonov distribuovať do interiéru.

Vonkajšia jednotka klimatizácie (tá, ktorú obvykle vidíte na budove z vonku a pripomína mikrovlnnú rúru) absorbuje teplo z okolitého vzduchu a kompresiou ho stláča, čím zabezpečí zvýšenie jeho teploty. A to je práve to, čo potrebujeme. Horúce chladivo (akokoľvek zvláštne to znie) následne prechádza do vnútornej jednotky, kde putuje výmenníkom tepla priamo do interiéru. Už schladené zvyšné chladivo sa potom vracia späť do vonkajšej jednotky, kde celý cyklus začína odznova.

 

Ako funguje kúrenie klimatizáciou v zime?

 

Možno vám napadá otázky, či je tento celý proces možný aj v prípade, ak teploty dosahujú veľmi nízke hladiny. Kým v jeseni alebo na jar možno hovoríme o teplote okolo nuly, v prípade tých chladnejších dní, v zime nie sú netradičné ani mínusové teploty. To však nie je problém. Štandardné moderné klimatizácie spoľahlivo fungujú pri teplote - 15 °C až - 20 °C. Potom sú v ponuke mnohých výrobcov aj takzvané hyperheatingové klimatizácie, ktoré sú optimalizované práve na nižšie vonkajšie teploty, pre príklad uvádzame - 20 až - 30°.

Ak však plánujete využívať klimatizáciu na vykurovanie v zime, ako hlavný zdroj tepla, odporúčame obrátiť sa na odborníkov, ktorí vám nadimenzujú vhodné kombinácie multisplitových klimatizačných jednotiek pre celú domácnosť s viacerými miestnosťami. Vo všeobecnosti platí, že klimatizácia s funkciou HEAT ponúka veľmi efektívne a navyše aj energeticky úsporné riešenie, najmä v prechodných obdobiach, keď je potrebné len mierne vykurovanie a dokáže tak zabezpečiť potrebné teplo pre jednu až dve (maximálne tri) miestnosti podľa dispozície interiéru.

 

Výhody a nevýhody kúrenia klimatizáciou

 

Kúrenie klimatizáciou dokáže naozaj rýchlo a efektívne zvýšiť teplotu v interiéri, najmä počas prechodných období. Rovnako ako každý iný systém vykurovania, má svoje pre a proti. Aby ste si vedeli porovnať všetky argumenty, v skratke sme ich zhrnuli.

 

Výhody kúrenia pomocou klimatizácie

 

Rýchla reakcia a flexibilita

Jednoduché zapnutie pomocou aplikácie v mobile alebo diaľkového ovládania a pomocník, ktorý zabezpečí teplo, už pracuje na plné obrátky. Výsledok pocítite takmer okamžite, na rozdiel od bežných vykurovacích systémov, ktoré potrebujú určitý čas na zahriatie. Ďalšou výhodou je, že klimatizácia pôsobí v určitých miestnostiach takže si môžete variabilne nastaviť, kde zakúriť potrebujete a kde, naopak, nie.

 

Klimatizácia nakladá s energiou efektívne

Klíma, ako tepelné čerpadlo, vyniká svojou vysokou energetickou účinnosťou. Inak povedané, dokáže vyrobiť viac tepla, než spotrebuje elektrickej energie. Výsledkom sú nižšie náklady na vykurovanie v rámci mesačných platieb alebo koncoročného vyúčtovania.

 

Dve dôležité funkcie v jednom zariadení

Stále nesmieme zabúdať na to, že hlavnou funkciou klimatizácií je práve chladenie interiéru. Ak si k tomu však pridáme práve vykurovanie, výsledkom je jedno jediné zariadenia (za jednu cenu), ktoré sa postará o optimálnu teplotu vo vašom dome počas celého roka.

 

Tepelné čerpadlo je ekologický spôsob vykurovania

Najmä v porovnaní s konvenčnými typmi, ako je kotol na tuhé palivo a podobne. Dôvodom je, že na zabezpečenie potrebnej teploty využíva energiu z prírodných zdrojov (konkrétne okolitý vzduch) a len zvyšok dopĺňa energiou zo siete. Aj tú však v prípade, ak ju získavate napríklad pomocou slnečný kolektorov, môžete znížiť doslova na minimum.

 

Cenu klimatizácie si môžete znížiť o výhodnú dotáciu

Keďže ide o udržateľný spôsob vykurovania, ktorý navyše myslí aj na naše životné prostredie, boli tepelné čerpadlá vzduch – vzduch zaradené medzi dotované zariadenia z programu Zelená domácnostiam. To znamená že na ich kúpu a realizáciu môžete získať dotáciu vo výške 4370 €.

 

MALLAY TIP: Klimatizáciu o tisícky eur lacnejšiu môžete získať pre zariadenia v doma aj byte. Zaujíma vás ako na to? Všetky potrebné informácie nájdete v článku Ako získať dotáciu na klimatizáciu.

 

Nevýhody kúrenia pomocou klimatizácie

 

Účinnosť pri extra nízkych teplotách

Ako sme spomenuli už vyššie, hoci klimatizácia funguje dobre v mierne chladnom počasí, jej účinnosť sa postupne znižuje pri extrémne nízkych teplotách. Ak by ste chceli vykurovať klímou celoročne, najmä v chladnejších oblastiach, odporúčame zvoliť špeciálne typy klimatizácií alebo pri teplotách pod bodom mrazu kombinovať klimatizáciu s iným zdrojom tepla.

 

Vyššie počiatočné náklady

Toto je však aj vďaka dotáciám veľmi diskutabilný bod. Nakoľko ani taký plynový kotol alebo ústredné či podlahové kúrenie rozhodne nepredstavujú nízke obstarávacie náklady. AK však hlavný vykurovací systém máte a hľadáte doplnkové riešenie, napríklad práve pre prechodné obdobie, investícia vás neminie.

 

Hluk

Kedysi platilo, že v miestnosti, kde bola nainštalovaná vnútorná jednotka klimatizácie, nebol spánok veľmi komfortný. Aj toto by sme pokojne mohli namiesto nevýhody považovať skôr za prekonaný mýtus, keďže moderné klimatizácie disponujú režimom spánok a so svojou hlasitosťou maximálne 19 decibelov pripomínajú skôr padanie lístia. A to môže byť napokon veľmi príjemné.

 

Kúrenie klimatizáciou a spotreba energie. Čo hovoria skúsenosti?

 

Klimatizácia je efektívny spôsob kúrenia, pretože využíva teplo z vonkajšieho vzduchu (aj napriek tomu, že je chladný). Práve preto dokáže pri vykurovaní spotrebovať menej energie, napríklad v porovnaní s tradičnými elektrickými ohrievačmi, čo sa prejaví aj nižšími nákladmi na vykurovanie. Práve spotreba a následne výška účtu je jeden z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní sa, či využiť klimatizáciu na kúrenie alebo nie.

V tomto momente je dôležité spomenúť takzvaný koeficient výkonu. Ten udáva, koľko tepla dokáže klimatizácia vyprodukovať na jeden watt spotrebovanej energie. V priemere z jedného kilowatu elektrickej energie vyrobíte 3 – 5 kilowattov tepelnej energie. Platí však, že pri teplotách pod bodom mrazu musí spotrebovať viac energie na udržanie požadovanej teploty v miestnosti, čo vedie k vyšším nákladom na vykurovanie.

Aby bola spotreba energie čo najnižšia, je dôležité nastavovať klimatizáciu na optimálnu teplotu – zvyčajne medzi 20 až 22 °C a nezanedbať pravidelnú údržbu klimatizácie. Podľa skúseností tých, ktorí kúrenie klimatizáciou využívajú, sa mesačná spotreba v jesenných mesiacoch pohybuje na začiatku okolo 16 kWh, neskôr – približne v októbri stúpa na 110 kWh a v decembri dosahuje už dvojnásobok. Priemerná denná spotreba v zime je tak približne 10 kWh.

A to sú celkom zaujímavé čísla na to, aby bolo vykurovanie klimatizáciou atraktívne napríklad aj pre vašu domácnosť alebo firmu. Nemyslíte? V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, v Mallay vám radi poradíme s výberom aj komplexnou montážou a servisom klímy.

 

 

CHCEM VYKUROVAŤ KLIMATIZÁCIOU

Späť na blog

Ďalšie články

Ako funguje klimatizácia? Vyvraciame predsudky a obavy

Ako funguje klimatizácia? Vyvraciame predsudky a obavy

Pridané: 22.08.2024

Fungovanie klimatizácie je pre niekoho jasná vec, pre iného jedna veľká neznáma. Ak patríte k druhej skupine a radi by ste zistili, akým spôsobom vlastne jedno zariadenie dokáže tak efektívne ochladiť interiér, čítajte ďalej. Možno tak zistíte, že dôvody,

Čítať článok

Bojujte proti vírusom na pracovisku s novými technológiami

Bojujte proti vírusom na pracovisku s novými technológiami

Pridané: 21.10.2022

Zimné obdobie je spájané s vírusmi a chrípkovým obdobím. Pijeme bylinné čaje, dopujeme sa vitamínmi, a robíme všetko preto, aby sme sa chorobe vyhli. Ako prevencia môže slúžiť aj klimatizácia, pýtate sa ako?

Čítať článok

Ako funguje tepelné čerpadlo? Zistite, či je vhodné aj pre vás

Ako funguje tepelné čerpadlo? Zistite, či je vhodné aj pre vás

Pridané: 01.02.2024

To, ako funguje tepelné čerpadlo, vám môže vo veľkej miere napovedať, či je tento typ vykurovania, chladenia a ohrevu vody pre vás ten správny. Tepelné čerpadlá predstavujú inovatívny spôsob, ako zabezpečiť v domácnosti, vo firme alebo akomkoľvek inom int

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár